Dědičnost mnohobuněčných organismů, genetické určení pohlaví
34) dědičnost mnohobuněčných organismů, genetické určení pohlaví
Karyotyp
Je soubor chromozomů v buňce určitého počtu a tvaru a u člověka to je 23 párů, z toho je 22 párů somatických, což jsou autozomy a ty obsahují určující vlastnosti organismu kromě pohlaví. Jsou homologní a označují se čísly.
Jeden pár je pohlavní = gonozomy, které obsahují geny určující pohlaví jedince, ale i jiné geny, jsou heterologní a označují se X, Y.
Chromozomové určení pohlaví
savčí typ – rodičovskou generaci tvoří samice XX a samec XY. ->samička je homogametní pohlaví. Savci, plazi, většina hmyzu a většina dvoudomých rostlin
1) ptačí typ – samičí pohlaví je heterogametické ZW, samec je homogametní ZZ. Patří sem např. ptáci, motýli, některé ryby
2) typ protenor – u některých řádů neexistuje chromozom Y a samčí pohlaví je určeno přítomností X0.
Mitóza
Mitóza, neboli nepřímé dělení zabezpečuje rovnoměrné rozdělení genetického materiálu na dceřinné buňky. Karyokineze se skládá ze 4 částí :
V profázi se centriola rozdělí na dvě části a dceřinné centrioly se rozestoupí k opačným pólům buňky. Zaniká jaderná membrána a z mikrofilament a mikrotubulů se vytvoří dělící vřeténko. Z chromatinu a jadérek vznikají spiralizací chromozomy.
V metafázi se chromozomy soustředí do středu buňky do tzv. ekvatoriální roviny a naváží se centromerami na vlákénka dělícího vřeténka. Ramena chromozomů se podélně rozdělí na chromatidy.
Anafáze je děj, kdy se chromozom rozdělí na dvě části i v místě centromery. Jednotlivé poloviny chromozomů putují na opačné strany buňky.
Telofáze je závěrečná fáze mitózy a dceřinné chromozomy se prodlužují, despiralizují a mění se na chromatin. Vznikají jadérka a na pólech se vytvářejí jádra ohraničená membránou. Zaniká dělící vřeténko.
Během telofáze probíhá i cytokineze.