Buňka a dědičnost (kvalit + kvantit. znaky, chromozomy)
35) buňka a dědičnost ( kvalit + kvantit. znaky, chromozomy )
Uspořádání genů v chromozomu
Geny jsou uloženy v DNA v jednotlivých lokusech a jejich vzdálenost se označuje jako morgan. Chromozomové mapy udávají umístění genů v chromozomu. V homologních chromozomech najdeme v týchž lokusech tytéž geny ve formě různých nebo stejných alel. Alela je tedy rozdílná forma téhož genu.
Homozygot je jedinec nesoucí pár stejných alel a může být dominantní nebo recesivní. Heterozygot je jedinec nesoucí pár různých alel.
Homozygota a heterozygota dělíme z hlediska genotypu.
Dominanci a recesivitu podle fenotypu.
Každá buňka obsahuje kompletní genovou výbavu, která je prostřednictvím chromozomu předávána dceřinné buňce :
b) při mitóze , kdy nedojde ke změně genomu
c) meióze – homologní chromozomy se rozcházejí do pohlavních buněk = segregace.
Segregace a rekombinace
Segregace je rozchod chromozomů do gamet a rekombinace neboli crossing – over je výměna částí chromatid mezi homologními chromozomy. Jsou to příčiny genetické proměnlivosti.
Meióza
Proces, který se objevuje při zrání rozmnožovacích buněk a probíhá proto, aby při pohlavním rozmnožování nedocházelo k násobení počtu chromozomů v jádře. Z původní diploidní mateřské buňky vzniknou čtyři haploidní buňky dceřinné a tak se redukuje počet chromozomů.
Profáze -> bivalenty, crossing over -> metafáze I. -> anafáze I. -> telofáze + cytokineze. Dále opět profáze, metafáze, anafáze a telofáze s cytokinezí.