Mechorosty, kapraďorosty, nahosemenné rostliny
Oddělení : Nahosemenné rostliny
Rostliny, u nichž je gametofyt vyživován a je součástí sporofytu. Nemají plod, a tak jsou jejich vajíčka nedokonale chráněna, rostou na kraji plodolistů. Chybí jim blizna a květní obaly a pyl proniká přímo k vajíčku.
Vývojově navazují na rhynie. První z nich se vyskytovaly v devonu a vyvinuly se z nich jehličnany a cikasy.
Rozmnožování
Mají pouze jednoduché oplození. Uvnitř vajíčka je mnohobuněčný diploidní nucelus(zárodečné pletivo) a z něj se vyvíjí vaječná buňka. Oplození probíhá tak, že se z klového otvoru vyloučí polynační kapka, která na sebe nalepí pylové zrnko a vtáhne ho až do nucellu. Ve vajíčku se pak vytváří zárodek s větším počtem děloh a dozrává ve křídlaté semeno. Samičí šištice pak v následujícím roce praská a semena se uvolňují ven.
I. Lyginodendrophyta
Vyhynulé rostliny, dříve měly vzhled stromovitých kapradin
II. Cykasy
Vějířovité listy, tyto rostliny se spíše vyskytují v tropech a u nás spíš jen ve sklenících a doma. Samičí megaspory nesou vajíčka, na mikrosporách jsou tyčinky, které jsou větrem opylovány.
III. Jinany
Společný původ spolu s jehličnany, rozmach v druhohorách, dnes je jen jeden zástupce a to jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba), což je dvoudomý strom s vějířkovitými listy a jeho kulaté semeno připomíná třešeň.
IV. Vlastní jehličnany
Vyvinuly se z kordaitů v období devonu. Mají drobné šupinaté až jehličnaté, vytrvalé listy. Ve dřevě vedou pryskyřnaté kanálky. Mají šišticové květy nebo květenství.
Zástupci: Jedle bělokorá
Smrk ztepilý
Modřín opadavý
Sekvoya
Tis červený