Mechorosty, kapraďorosty, nahosemenné rostliny
Oddělení: Kapraďorosty
Vyšší, zelené, cévnaté a výtrusné rostliny, u nichž probíhá heteromorfní metageneze. Sporofyt převažuje nad gametofytem. Tyto rostliny mají kořen a stonek, který je přeměněn na oddenek a listy.
Rozmnožování
Probíhá to tak, že z výtrusů vyklíčí prvoklíček, který je oboupohlavný. Zde splynou v gametu, z ní pak vyroste kapradina nesoucí spory.
Sytém :
I. Plavuně
Mají vidličnaté větvení, tenká pokožka bez kutikuly s průduchy. Mají paprsčité cévní svazky. Vyvinuly se z rhyniophyt. Dříve byly stromovitého vzrůstu (Lepidodendron) a rostly do výšky až 30-40m, vytvořilo se z nich černé uhlí.
Jejich rodozměna je různotvará a gametofyt je stále více a více potlačován. Na sporofytu jsou některé listy výtrusné a vznikají v nich výtrusy. Ty se redukčně dělí a rozlišují se na makro a mikrospory. Makrospora se z výtrusnice neuvolňuje, ale vyrůstá zde samičí prokel a na něm pelatky a zárodečníky. Nabíhá vše k tvorbě semen !
Jsou to plazivé rostliny, jejichž konec se vidličnatě větví
Zástupci : Plavuň vidlačka
Plavuň pučivá
II. Kapraďorosty
Rostliny s velkými, často několikrát zpeřenými listy, které jsou v mládí spirálovitě stočené. Mají výtrusné, asimilační listy, na jejichž spodku jsou výtrusnice. Jsou bylinné, ale v tropech se vyskytují i stromovité formy.
Zástupci : Hasivka orličí
Bukovinec osladičový
Jelení jazyk celokrajný
Kapraď samec
Osladič obecný
III. Přesličky
Rostliny s článkovatými, větvenými stonky, které mají drobné listy. Výtrusné listy jsou odlišné, tvoří šištice.
Zástupci : Přeslička rolní – má jarní a letní lodyhu
Přeslička lesní