Rozmnožování a vývoj rostlin, stavba květu
25) rozmnožování a vývoj rostlin, stavba květu
Rozmnožování rostlin
Pohlavní rozmnožování
Základem pohlavního rozmnožování je splynutí dvou gamet v zygotu. Splynutí označujeme jako oplození. Dochází zde ke kombinaci dvou genetických základů, což potom umožňuje vývoj.
Oplození předchází opylení, což označujeme jako přenos pylu na bliznu. Opylení může proběhnout několika druhy.
– samoopylení (samosprašnost) – autogamie, která probíhá u rostlin, které nemají možnost setkat se se svými protějšky. Je to fylogeneticky nežádoucí a rostliny se tomu brání buď tak, že blizna a prašníky dozrávají v různou dobu anebo různočnělostí (heterostýlie), tzn., že pyl je třeba větší než papily na blizně a nevejde se tam.
– Cizosprašnost – alogamií, což je opylení jinou rostlinou téhož druhu nebo geitogamie, kdy je rostlina oplozena pylem téže rostliny, ale jiného květu.
Pyl může být přenášen různě hmyzem (tulipán) – entomogamie, větrem (jehnědy) – anemogamie, vodou (topol) – hydrogamie..
Rozmnožování krytosemenných
Pylové zrno dosedne na bliznu a prorůstá pylovou láčkou až k semeníku. Cestou se rozdělí na
Generativní pohlavní buňka na 2 spermatické. Při oplození pak dojde ke splynutí 1. spermatické buňky s vaječnou za vzniku diploidní zygoty, z níž se vyvine embryo.
2. spermatická buňka splyne s diploidním středovým jádrem a vznikne triploidní endosperm, což je vyživovací pletivo. Z celého útvaru pak vznikne semeno.
Rozmnožování nahosemenných
Pylové zrno se skládá z rozmnožovací, vyživovací a proklové buňky a dvou vzdušných vaků.
Na samičích plodolistech jsou 2 vajíčka. Probíhá pouze jednoduché oplození. Uvnitř vajíčka je diploidní nucellus, z něhož se vyvíjí vaječná buňka. Z klového otvoru se vylučuje polynační kapka, na kterou se nalepí zrno, které je vtáhnuto do nucellu. Pak se vytváří zárodek s větším počtem děloh a dozrává ve křídlaté semeno.