Rozmnožování a vývoj rostlin, stavba květu
Nepohlavní rozmnožování
Rozeznáváme několik typů nepohlavního rozmnožování. Nejzákladnějším typem je rozmnožování pomocí výtrusů – spor. Spory jsou haploidní částice, které vznikají meiotickým dělením ve výtrusnicích – sporangiích, které jsou tvořeny sporofytem (diploidní stélka nebo kormus, jeho základ vzniká mitotickým dělením zygoty). Rozeznáváme několik druhů spor podle jejich fyzických vlastností. Jestliže jsou spora stejného tvaru i velikosti, nazývají se izospory. Jestliže nejsou stejného tvaru a velikosti, nazývají se anizospory – heterospory. Ty jsou dále fyziologicky rozčleněné na mikrospory a makrospory. Jestliže jsou spory nepohyblivé, nazývají se aplanospory, a jestliže se pohybují pomocí bičíků, nazývají se zoospory. Mitotickým dělením spor vznikají gametofyty. Gametofyty vzniklé z izospor jsou oboupohlavné, mikrospory dávají vznik gametofytům samčím a mikrospory gametofytům samičím.
Sporofyt je nepohlavní generace, která nese sporangia a vytváří spory.
Vegetativní rozmnožování
Rostlina vzniká z části, orgánu mateřské rostliny – z jejího stonku, kořenu nebo listu. Mitózama pak doroste zbytek rostliny. Nová rostlina je pak klonem mateřské – je naprosto identická s mateřskou, a tak nedojde ke vzniku nových vloh.
Může probíhat :
– šlahouny (jahody, netřesk)
– oddenky (kosatec), hlízy (brambory), řízkování
– štěpování (roubování)
– křížení (rybíz-pomocí spodních větví)
– cibule (česnek), fragmentace, …
Rostlinné explantáty – pomocí nich se získávají nové rostliny ze vzrostlého vrcholu. Nakrájí se to a pak se to pěstuje ve speciálních roztocích.