Triblastica – ploštěnci, hlísti
32) triblastica – ploštěnci, hlísti
Ploštěnci
Jejich tělo je dorzoventrálně zploštělé – z hřbetní a břišní strany. Jejich stavba těla je jednoduchá, je tvořena dvěmi zárodečnými listy a vnitřní prostor je vyplněn parenchymem. Vylučovací orgány jsou protonefridie, jejichž základem jsou plaménkové buňky.
Třída : Ploštěnky
Žijí ve vodě nebo ve vlhké půdě a mohou být velk až několik cm. Tělo je chráněno jednovrstevnou pokožkou, která je pigmentovaná a obsahuje rhabdity, což jsou tuhá tělíska, která v případě nebezpečí vystřelí a ve vodě nabobtnají a vytvoří kolem ní rosolovitý obal. Mají také podkožní svalový vak a řasinkový epitel pokožky, který zajišťuje klouzavý pohyb. Dále mají vakovitou trávicí dutinu a přijímací otvor slouží současně i jako vyvrhovací.
Živí se dravě a jejich soustava = gastrovaskulární, tzn., že zde dochází k trávení a současně rozvodu živin a kyslíku. Tudíž chybí cévní soustava a také dýchací soustava, protože dýchají celým povrchem těla.
Mají protonefrídie, což jsou plaménkové buňky zajišťující vylučování. Nervová soustava je provazcovitá, v přední části těla najdeme ganglia a z nich vedou 2 břišní a 2 hřbetní pruhy nervů. Jsou to hermafrodité a vajíčka kladou do kokonů. U některých se projevuje nepřímý vývoj. Mají také vysokou regenerační schopnost.
Patří sem například ploštěnka mléčná, potoční, černá…