Vylučovací soustava člověka, stavba a fce kůže
24) vylučovací soustava člověka, stavba a fce kůže
Vylučovací soustava
Pro život jsou důležité nejen procesy, které zajišťují přívod kyslíku, živin a vody a jiných látek do organismu, ale také procesy, kterými se odpadní produkty z těla odstraňují.
Hlavními odpadními produkty metabolismu jsou močovina, oxid uhličitý a voda. Všechny tyto látky se dostávají z těla ven díky plicím, ledvinám a kůži.
Ledvinami se vylučuje téměř všechna močovina, většina solí a voda. Většinou se zdůrazňuje vylučování dusíkatých produktů metabolismu, tj. exkreční fce. Jenže ledviny také napomáhají regulovat objem vody a solí v těla, a tak působí osmoregulačně (udržování přibližně stejných koncentrací solí a vody v tělních tekutinách).
Ledvina
Ledviny jsou párový orgán fazolovitého tvaru uložený v břišní dutině po stranách bederní páteře. Jsou obaleny tukovým polštářem, který je chrání před otřesy. Tepnami jsou napojeny přímo na břišní aortu. Ledviny jsou složeny z nefronů (každá ledvina asi milion nefronů) a všechny mají podobnou fci a strukturu.
Nefron a moč
Skládá se z cévní části (glomerulus) a z části tubulární (kanálkové). Stěny jsou tvořeny pouze jednou vrstvou buněk, které se liší svou strukturou a funkcí v jednotlivých částech nefronu. Začínají jako slepé váčky – Bowmanovy váčky, který spolu s glomeruly tvoří Malpighiho tělísko. Pak pokračuje kanálek a nazývá se proximální stočený kanálek. Dále se nachází Henleyova klička, což je trubička s tvarem U, na ni pak navazuje distální stočený kanálek a nakonec sběrací kanálek.
Funkce neuronu vypadá asi tak, že přívodovou tepénkou prochází krev a přes tenkou stěnu do glomerulu projdou všechny nepotřebné látky kromě bílkovin. Ty pak procházejí kanálky a důležité látky jsou zpět do krve resorbovány. Než se to absorbuje zpět, mluvíme o primární moči, která má asi 170/200 l , poté, když se do krve vrátí všechny důležité látky, mluvíme o sekundární moči, jejíž objem je asi 1,5 – 2 l.
Tato moč obsahuje asi 3% dusíku a za den vyloučíme asi 3 dkg močoviny, soli a kyselinu močovou (0,01 g/ ml). I přes dokonalou filtraci pak v moči zůstávají látky, ale neměly by v ní být cukry (cukrovka !)a bílkoviny (pokud ano, je někde zánět).
Moč je sbírána dvěma močovody (trubičky asi 15cm dlouhé, průměr 0,5cm) do močového měchýře (cystis), jehož náplň může být asi 400 ml.
Z močového měchýře odchází močovou trubicí z těla ven.