12.4.2 Včela medonosná
– Její tělo se skládá ze třech hlavních částí – hlava, hruď, zadeček. Tyto části jsou od sebe oddělené zúžením, které jim umožňuje pohyblivost.
– Včela má dvě složené oči (oculi compositi) a na vrcholu temena tři jednoduché oči (ocelli).
– Tykadla (antennae) včel jsou dvě článkovitá ústrojí umístěná vedle sebe v jamkách. Na tykadlech se nachází mnoho smyslových orgánů, pomocí kterých včela dovede vnímat čichová a hmatová podráždění. Tykadla samiček se skládají z 12 článků, u trubce ze 13.
– Hruď (thorax) má hlavní funkci jako nosiš orgánů pohybu – křídel a nohou.
– Včela má 3 páry nohou (pedes). Nejdůležitější jsou zadní, na kterých má včela umístěné sběrací košíčky, do kterých sbírá pyl.
– V zadečku (abdomen) včely jsou uložené zažívací orgány, medový váček, jedová žláza, vzdušné vaky a žihadlo. Je pohyblivě spojen s hrudní částí. Žihadlo na konci zadečku je duté, napojené na jedový váček. Na konci má háček, který znemožňuje po bodnutí jeho vytažení z rány. Včela si tak po bodnutí vytrhne žihadlo i s jedovým váčkem a následně umírá.
– Vývoj včely:
– Vajíčko pokládá matka včely medonosné do dělničí či trubčí buňky plás¬tu nebo do mateří misky. Do včelí buňky a mateří misky klade vajíčka oplozená, do trubčích vajíčka neoplozená. Vajíčko je bílé tyčinkovité, lehce zakřivené, o délce 1,3 – 1,8 mm a hmotnosti kolem 0,130 mg.