16.2.1 Pancířnatci (Placodermi)
– Systém:
o Podtřída Vesloploutví: zvláštní veslovité prsní ploutve = arthropterygia. Ploutve měly zevní kostru a s tělem byly spojeny klouby. Proudový orgán na hlavě a přední části těla.
o Podtřída Kloubnatci: tvarová rozmanitost související s různým způsobem života. Veliká hlava s hlavovým pancířem, který s prsním spojoval párový kloub. Zadní část těla slabě pokryta šupinami nebo holá. Někteří měli koncová ústa a torpédovité tělo. Živili se dravě a rychle plavali. Jiné druhy měly zploštělé tělo a žily při dně.
16.2.2 Trnoploutví (Acanthodii)
– Třída nadtřídy čelistnatců
– Charakteristika: malí obratlovci s extrémně heterocerkní ploutví. Vzhledem připomínali typické kostnaté ryby. Kožní krunýř až na několik destiček na hlavě redukován. Tělo s kostěnými šupinami. Chorda zachována, ale některé druhy měly základy kostěných obratlů. Lebka částečně chrupavčitá a tropibazického typu – vysoká s úzkou přepážkou mezi očnicemi. Čichová část zkrácena. Žaberní štěrbiny krylo z části víčko vyztužené paprsky, tedy nebylo napojené na jazylkový oblouk jako u ryb. Trnoploutví měli velký počet kožitých ploutví, které měly na předním okraji silný trn. Z pravidla byly vytvořeny kromě ocasní ploutve dvě nepárové hřbetní a párové břišní, prsní a řitní. Navíc se u několika druhů vyskytovaly i malé párové ploutvičky nebo trny mezi břišními a prsními ploutvemi. Dále měli proudový orgán s otvory mezi šupinami. Dva otolity v labyrintu vnitřního ucha.
– Rod Climatius, Acanthodes.