9.2 Žahavci (Cnidaria)
– Nezmar hnědý či nezmar podélník (Hydra oligactis) je druh nezmara běžně se vyskytující ve stojatých a líně tekoucích vodách mírného pásu na severní polokouli. Jejich polypy přisedlé na kamenech a vodních rostlinách lze najít od jara do podzimu. Během roku se rozmnožuje pučením a na podzim pohlavně.
9.3 Ploštěnci (Platyhelminthes)
– jsou skupinou prvoústých živočichů. Je známo kolem 17 000 druhů. Dosahují velikosti od 0,15 mm do 20 m. Jsou to obvykle hermafrodité, jen vzácně gonochoristé. Mají ploché, dvoustranně souměrné tělo, slepě zakončenou trávicí soustavu. Dýchací soustava není vyvinutá, dýchají celým povrchem těla. Vylučování zajišťují protonefridie. Nervovou soustavu tvoří mozková zauzlina a nervové provazce. Jejich vývin je obvykle nepřímý, parazité mají složité vývinové cykly.
– Ploštěnka potoční je drobný vodní bezobratlý ploštěnec z podkmene ploštěnky. Má ploché mléčně bílé, šedé nebo růžové tělo s prosvítajícím rozvětveným střevem, je dlouhý asi 1 cm. Potravu přijímá a nestrávené zbytky odstraňuje jediným otvorem uprostřed těla. Má velkou regenerační schopnost (tj. schopnost nahrazovat ztracené části těla). Loví drobné organismy. V přední části těla se nacházejí hmatové laloky. Má jednoduchou vylučovací soustavu (protonefridie), která se stává z plaménkových buněk. Nervová soustava je žebříčkovitá. V přední části těla se nacházejí oční skvrny – primitivní orgán zraku. Žije ve stojatých vodách, ale i pomalejších řekách a potocích, pod spadanou kůrou, kameny a mezi rostlinami. Snáší i teplejší a více znečištěné vody.