Členovci, vzdušnicovci
Řád : Rovnokřídlí
Jsou to velcí živočichové, kteří mají skákací nohy. Mají velké, ze strany zploštělé tělo. Mají krovky a pod nimi blanitá křídla. Vydávají zvuky tím, že třou křídla o sebe (kobylka) nebo zadní stehna o křídla (saranče). Sluchový aparát (tympanální ústrojí).
– kobylky – dlouhá, nitkovitá tykadla, jsou zelení a hnědí, samička má dlouhé kladélko, sluchotvorná holeň. Kobylka zelená, hnědá, koník skleníkový, kobylka sága, krtonožka (lopatkovitépřední končetiny).
– Sarančata – mají krátká tykadla, přední křídlo maskovací, druhé pestré. Slyšeji zadečkem. Saranče stěhovavé, všežravé
Řád : Strašilky
Teplomilní býložravci, velcí. Dobré krytí – napodobují větvičky (mimikry). Ústní ústrojí je kousací.. Schopnost barvozměny. Pakobylka indická (kanibalismus), lupenitka zelená (lístkovité nohy.
Řád : Vši
Jedná se o parazitický hmyz. Jsou sekundárně bezkřídlí, na konci nohou mají drápky. Mají bodavě-sací ústrojí a redukované oči. Žijí na ochlupených částech těla. Živí se krví, šupinkami kůže nebo peří. Vajíčka jsou hnidy a z nich vznikají larvičky. Veš dětská, veš šatní, muňka.
Řád : Třásněnka
Drobná, třásnitá křídla. Sají rostlinné šťávy a mají bodavě-sací ú.ú. Schopnost partenogeneze. Trásněnka.
Řád : Stejnokřídlí
43 000 drobných druhů, sají rostlinné šťávy, jsou výhradně suchozemští.
Cikáda, mšice, pěnodějka červená.
Řád : Ploštice
Bodavě sací ú.ú., přední pár křídel je barevný, mají kožovité polokrovky a pachové žlázy. Vodní ploštice dýchají z mimotělní vzduchové bubliny, která se udržuje mezi chloupky.
Splešťule blátivá, jehlanka – dravé, dýchací trubička – sifon; znakovka obecná, vodoměrka, bruslařka, bodule obecná – „vodní včela“.
Suchozemské – mají dlouhá tykadla. Ruměnice pospolná, kněžice – zapáchají,