Minerální výživa a vodní režim rostlin
15) minerální výživa a vodní režim rostlin
Minerální výživa rostlin
Zahrnuje procesy příjmu, vedení a využití minerálních látek, tzn. iontů anorganických solí, které jsou nezbytné pro život rostliny. Hlavním zdrojem minerálních látek je půda. K transportu iontů ke kořenům slouží kapalná fáze (půdní roztok), do kterého se ionty uvolňují.
Biogenní prvky
Jsou to anorganické prvky, nezbytné pro život rostliny a dělíme je na mikrobiogenní a makrobiogenní prvky. Dále jsou zde ještě nežádoucí prvky, mezi které patří např. Ni, Pb, Cd.
Makrobiogenní prvky
– uhlík – obsahuje asi 45% sušiny a je to stavební prvek všech živých organismů, jehož hlavním zdrojem je atmosférický oxid uhličitý, je částečně přijímán kořeny z půdního roztoku ve formě HCO3-.
– kyslík – obsah je asi 42% sušiny a je to prvek důležitý pro dýchání, je to také jeden z nejdůležitějších stavebních prvků živých organismů a rostlina přijímá buď vzdušný kyslík nebo si ho bere z vody a oxidu uhličitého.
– vodík – stavební prvek všech živých organismů, asi 6,5% a je přijímán z vody.
– dusík –asi 1,5%,součást nukleových kyselin a stavební složka chlorofylu. Jeho nadbytek je nebezpečný, protože způsobuje špatný vývoj mechanických pletiv (rostliny poléhají).
– fosfor – asi 1%, rostlina ho získává v podobě (hydrogen) fosforečnanových iontů. Je důležitý pro ATP, koenzymy, fosfolipidy. Pokud chybí, jsou listy zakrnělé, světlé, zpomaluje se růst.
– síra – asi 0,5%, je přijímána ve formě síranových iontů, je součástí některých bílkovin a silic.
– draslík – ovlivňuje otevírání a uzavírání průduchů, zvyšuje odolnost rostliny vůči suchu.
– hořčík – součást chlorofylu, nezbytný pro fotosyntézu a dýchání.