Rozmnožovací soustava člověka, oplození a vývoj jedince
Mužská pohlavní soustava – pokračování
– nadvarlata ( epididymis), leží na horní ploše varlat, obsahují spirálovitě stočené kanálky, ve kterých se shromažďují a dozrávají spermie. Nacházejí se zde tzv. Sertoliho buňky, které jsou důležité pro dozrávání spermií. Ty se zde také skladují.
– Chámovod ( ductus deferens ) – úzká, asi 40 cm dlouhá párová trubice (3 mm v průměru ), odvádějící spermie z nadvarlete do močové trubice ( prochází tříselným kanálem do břišní dutiny ) a spojuje se s vývodem měchýřkovité žlázy ( glandulae vesiculosae ) a před vyústěním do močové trubice prochází žlázou předstojnou (prostatou), kde se sekrety obou žláz mísí se spermiemi a vzniká ejakulát. Ta zajišťuje posun spermií a přidává tekutinu, která neutralizuje poševní prostředí a dodává charakteristický zápach.
– Močová trubice – vede pánevním dnem až do penisu a slouží nejen k vedení moči, ale prochází jí také ejakulát, při pohlavním vyvrcholení se její svěrač uzavírá, aby spermie neprošly do močového měchýře. Jeden svěrač je před močovým měchýřem, druhý z příčně pruhované svaloviny.
– Pyj – nepárový zevní mužský orgán, který je složen z jednoho nepárového a jednoho párového topořivého tělesa, je zakončen žaludem, na jehož vrcholu ústí močová trubice.
– Chám – semeno, je želatinová kapalina, v 1 mm3 je 100 000 spermií a při ejakulaci se vyloučí asi 3/5 cm3 . Při cestě jsou obohaceny tekutinou semenných váčků, což je pololepkavá tekutina, zabezpečující životaschopnost.
Choroby – nebezpečí TBC, rakovina, pohlavní přenosné choroby, zvětšení prostaty (nezhoubné bujení ).