Eukaryotická buňka
6) EPR – jedná se o soustavu oploštělých váčků a měchýřků, které jsou ohraničeny membránou. Nacházejí se v blízkosti jádra a navazují na něj. Najdeme drsné EPR, na jehož vnějšíé stranu nasedají ribozomy, v nichž probíhá proteáza. Nebo je také EPR hladké, kde se syntetizují lipidy a cukry. Toto retikulum najdeme např. ve smyslových nebo svalových buňkách. Nenese ribozomy.
7) Golgiho komplex – organela, která se skládá z Golgiho tělísek, je to systém měchýřků a kanálků sloužící k úpravě exkretů z buňky, dochází zde k postsyntetické úpravě bílkovin. Má také transportní fci a syntetizuje se zde materiál pro buněčnou stěnu. Diktyozom jsou zploštělé váčky, které vytvářejí Golgiho komplex.
8) Lyzozomy – tenkostěný váček obalený cytoplazmatickou membránou. Odškrcují se z GK nebo EPR a jsou důležité pro transport látek a rozklad látek přijmutých z buňky (vnitrobuněčné trávení). Dochází k fagocytóze a někdy i vlastních buněk – autofagie. Po smrti se enzymy vylijí a proběhne autolýza.
9) Vakuoly – tenkostěnné váčky u rostlinných buněk, které jsou obalené biomembránou. Rozkládají se zde nepotřebné látky nebo u starších buněk zde dochází k zásobárně šťáv. Vakuoly jsou pulzující a trávicí. Trávení obsahuje enzymy a má fci lyzozomů.Pulsující vakuoly mají hnvězdicovité uspořádání a zajišťují vyrovnávání osmotických tlaků. Souboru vakuol se říká vakuom. Tonoplast je membrána, která odděluje vakuolu od sotatní buňky. Buněčná šťáva se může vykrystalizovat v buněčné inkluze. Vesikuly jsou morfologicky těžko rozlišitelné, fčně rozdílné části buňky a mají tvar váčků s tenkou membránou na povrchu.
10) Ribozomy – je to syntetické centrum buňky, kde probíhá proteáza. V malé jednotce najdeme jednu molekulu r-RNA a ve velké podjednotce jsou tři různé r-RNA. Ribozomy jsou uloženy volně v cytoplazmě nebo na EPR. Polyzom je skupina ribozomů napojená na mRNA. Proteiny, které zde vznikají jdou ještě do cisteren retikula, kde jsou dále upravovány.
11) Thylakoidy – jsou vchlípeniny složité membránové struktury granální (v granech) a stromatální (mimo grana). Jsou v nich zabudovány fotosyntetické pigmenty