Opěrná a pohybová soustava člověka
Svalstvo hlavy
Dělíme na mimické a žvýkací. Základní kruhové svaly najdeme kolem úst a kolem očí. Jsou zde také různé zdvihače a stahovače rtů, koutků, tvářový sval, lícní sval,..
Olebeční svaly jako je přimknutý sval, na němž je pokožka s vlasy. A také žvýakcí sval, který k sobě přitahuje čelisti a prochází od kosti spánkové pod jařmovým obloukem až na korunový výběžek.
Svalstvo krku
Platizma, plochý sval, jehož povolením vzniká dvojitá brada. Dále zdvihač hlavy, nadjazylkové a podjazylkové svaly.
Svalstvo trupu
Na zádech je sval trapézový, široký sval zádový, mezilopatkové svaly (rombické) a nadlopatkové a podlopatkové svaly. Zepředu trupu najdeme velký prsní sval a malý prsnmí sval, břišní svaly (příčný, šikmý a přímý), pilovitý sval.
Horní končetina
Sval deltový, dvojhlavý a trojhlavý pažní, pod bicepsem je hákovitý, na předloktí ohybače a natahovače zápěstí a prstů, vřetenní sval.
Dolní končetina
Hýžďový sval, zepředu čtyřhlavý, zezadu dvojhlavý, , pod nimi poloblanitý a pološlašitý sval. Napínač povázky stehenní (odtahovač), trojhlavý sval lýtkový (achilovka), zepředu natahovač čtyřhlavého svalu, který se upíná na holeň. Krejčovský sval, přitahovače a odtahovače stehen napojené na pánev, holenní sval.
Bedrokyčelní sval zadržuje bederní páteř a zajišťuje správné držení těla.
Bránice (diafragma) – dělí hridní a břišní dutinu
mezižeberní svalstvo.
Onemocnění :
přetržení, namožení, utržení úponu, svalová hypertrofie, atrofie, záněty šlach a pouzder, svalový revmatismus…