Členovci ( trojlaločnatci, klepítkatci, žabernatci )
Rozšíření členovců je od počátku prvohor, obsazují všechny biotopy. Prvotně jsou suchozemští, druhotně vodní, ve vzduchu.
Mají krátkou délku života.
Jejich význam je v potravním řetězci, potrava pro člověka, opylovači, dekompozitoři. Ale jsou to i škůdci a paraziti.
Systém
Podkmen : Trojlaločnatci
Jedná se o vymřelé, fosilní živočichy, kteří žili v období prvohor. Největší rozvoj zaznamenali v permu. V prvohorách ale také vymřeli, zůstaly nám z nich zkameněliny.
Podélně i příčně se dělí na tři části. Podélně na vřeteno a postranní pleury. Měli tykadla, ve spodní části měli článkované nohy, které nesly žábry.
Podkmen :Klepítkatci
Živočichové, jejichž první pár končetin je přeměněn na klepítka a druhý pár na makadla. Chelicery (klepítka) slouží k zachycování potravy a makadla slouží také k zachycení kořisti, ale mají i hmatovou funkci. Tělo je tvořeno hlavohrudí a zadečkem.
Hlavohruď se skládá ze 6 článků. První dva chelicery a pedipalty a poslední čtyři jsou končetiny. Nacházejí se zde také smyslové orgány a ústní otvor.
Zadeček nenese končetiny, ale je různě funkčně přeměněn, např. ve snovací bradavky. Je zde řitní otvor a pohlavní vývody.
Na povrchu těla je kutikula s chitinem, která brání růstu, a tak se svlékají. Jsou to gonochoristé s přímým vývojem (x roztoči). Dýchací soustava je podle způsobu života.
Třída : Hrotnatci
Na zadečku mají hrot. Jsou to mořští živočichové, kteří žijí v písku nebo v bahně. Jejich tělo je kryto plochým štítem. Žerou červy nebo měkkýše. Mají žábry.
Vyvíjejí se nepřímo, zástupce Ostrorep molucký, americký..