Hormonální regulace člověka
Vaječníky
párové žlázy, zavěšená na řasách podbřišnice. Mají dvojí funkci, což je jednak tvorba vajíček, které se během puberty uvolňují, nastává ovulace, kdy se vajíčko uvolní z Grafova folikulu a je nasáno do okraje vejcovodů. Grafův folikul se pak po uvolnění vajíčka změní ve žluté tělísko a změní se ve žlázu s vnitřní sekrecí, produkující hormony.
Pokud nebylo oplozeno vajíčko, žluté tělísko zaniká, pokud oplozeno bylo, vytváří se z něj těhotenské tělísko, které produkuje progesteron a od 6. měsíce přejímá tuto funkci placenta.
Menstruační cyklus má 4 fáze.
Vznikají dva různé steroidní hormony různého typu-
– estrogeny – vznik ve Grafově folikulu a má vliv na růst pohlavních orgánů, ovlivňuje proliferační fázi cyklu.
– gestageny – progesteron – vytváří se ve žlutém tělísku, později v placentě a vytváří podmínky pro těhotenství, tlumí děložní stahy, podporuje rozvoj mléčných žláz.
Varlata
opět párové žlázy, které jsou umístěny v šourku, mimo tělo, kde je ideální teplota pro uzrávání spermií.
Tvorba hormonů – androgenů (testosteron)- vznik v vmezeřených buňkách kanálků varlat (Sertoliho buňky), účinkem je růst pohlavních orgánů, projev sekundárních znaků a chování.
Brzlík
dočasná žláza umístěná před hrudní kostí, obsahuje lymfatickou tkáň a dozrávají v ní T-lymfocyty. Produkuje hormon thymosin – ovlivňuje hospodaření s Ca.
Tkáňové hormony
vznikají v nespecializovaných tkáních orgánů, které slouží jiné funkci.
– v ledvinách je to například renin, který podporuje tvorbu aldosteronu v nadledvinách nebo erytropoetin, který stimuluje tvorbu červených krvinek v kostní dřeni.
– játra –somatomedin – sekrece somatropinu
– trávicí ústrojí – gastrin, podporující tvorbu HCl a pohyby žaludku.
– sekretin – HCG Choriongonádotropin – tvorba progesteronu, estrogenu, žlutého tělíska a samotné placenty.
– srdce, mozek – literiny a statiny, řídící přes zpětnou vazbu hypofýzu. Dále to jsou
– serotonin, noradrenalin, dopanin – mediátorové kyseliny
– endorfin, nálada, sexuální aktivita, otupení bolesti,…
– ještě existují cytokininy, zprostředkovávající komunikaci buněk při imunitních reakcích, zastavují nádory, antivirové, pak také prostanoidy, což jsou látky působící proti srážení krve.