Horniny usazené a přeměněné
27) horniny usazené a přeměněné
Horniny usazené
Úlomkovité a jílovité usazeniny
Tyto horniny vznikají když poklesne unášecí činnost vody nebo větru. Nepřetržitým usazováním se vytváří vrstva, která se usazuje ve vodorovné poloze a změní-li se podmínky usazování, vznikne nová vrstva. Podle celkové hmotnosti unášených částic se vytváří různé mocnosti vrstev , tenké – lupenité, několikacentimetrové – deskovité a silnější – lavicovité. Více vrstev stejného horninového složení vytváří souvrství – podloží, nadloží, vrstevní sled.
Při přemisťování vodou se usazují nejprve úlomky o velké hustotě – štěrk. Ten se vyskytuje hlavně v horních tocích řek nebo v mořích, v blízkosti břehů. Jeho použití je hlavně ve stavebnictví, na stavění silnic, železnic.
V mezerách mezi štěrkovými valouny se usazoval písčito-jílovitý tmel a vzniká zpevněná hornina – slepenec, který často tvoří podloží mladších usazenin.
Brekcie – ostrohranná usazená hornina
Písky – středně zrnité nánosy, většinou hodně rozsáhlé. Obsahují hlavně křemen, slídu a živce. Písky také tvoří přirozené vodní filtry a jsou používány ve sklářství a stavebnictví.
Pískovec a křemenec – vzniká stmelením písku jílovitými částečkami, vápenatým , železitým nebo křemičitým tmelem. Tyto horniny jsou opět používány ve stavebnictví, kamenictví a sochařství.
Spraš – žlutohnědá, sypká usazenina, která tvoří jílovité usazeniny a je to jemná částice přemisťovaná na velké vzdálenosti. Tvoří úrodné půdy.
Hlíny – tvořeny ze zvětralin, zůstávajících na místě nebo na svazích hor.
Jíl – nejjemnější částice, které se přenášejí na velké vzdálenosti. Vznikají zvětráváním živců a jiných hornin. Používají se jako cihlářská surovina a vyrábějí se z nich žáruvzdorné výrobky .
Jílovce a břidlice jsou usazeniny, které vznikají zpevněním jílu a nepropouštějí vodu. Jsou-li v nadloží propustné vrstvy, vznikají zde zásoby podzemní vody.