Kruhoústí, paryby, ryby
Násadcoploutví
Mají hřbetní ploutvičku, picní vaky k přídatnému dýchání, Afrika.
Bichir nilský
Chrupavčití
Mají chrupavčitou kostru. Chorda mají zachovalou. Lebka vybíhá v rostrum – dorzoventrálně zploštělý rypec. Naspodu těla umístěna bezzubá ústa s vousy. Mají heterocenkní ploutev, podél těla kostěné štítky a potravu si berou ze dna. Jsou to mořské i sladkovodní druhy a obývají pouze severní polokouli.
Jeseter malý, vyza velká . Z jejich jiker se vyrábí kaviár.
Mnohokostnatí
Jsou to podivné ryby s plinovým měchýřem, který napomáhá dýchání. Mají heterocekní ocasní ploutev. Jejich lebka je dobře zkostnatělá s velkým počtem kostí. Kostlín americký – dravý, velký, jako štika; kaproun obecný
Kostnatí
Jejich kostra je silně zkostnatělá a chorda je zatlačená obratly. Šupiny jsou cykloidní nebo ktenoidní, ale někdy jsou redukovány. Ocasní ploutev je homocerkní a patří sem většina žijících ryb. Mají plynový měchýř.
– bezostní – vývojový počátek kostnatých ryb, měkké ploutevní paprsky, mimořádný hospodářský význam. Patří sem mořské druhy jako sleď, sardel, sardinka, šprot; lososovití (tuková ploutvička, pstruh duhový, lipan podhorní, losos obecný – až1,5m), štika obecná,..
– máloostní – je to většina sladkovodních ryb, mají malý počet tvrdých paprsků na okrajích ploutví. Také často redukované zuby. Požerákové zuby (mechanické zpracování potravy). Mají Weberův orgán, což jsou pozměněné první obratle spojující vnitřní ucho s plynovým měchýřem (vnímání zvuku). Patří sem kapr obecný, karas obecný, hořavka duhová, sumec, sumeček, cejn, piraňa, paúhoř elektrický.