Nižší rostliny
Systém řas
Řasy dělíme zejména podle obsahu fotosyntetických barviv, podle typu stélky, rozmnožování a zásobních látek.
1. Ruduchy (Rhodophyta)
Kombinace chlorofylu je A+D, ale jsou zde i další barviva jako je betakaroten, fykocianin, fykoerytrin. Jsou to červené řasy, většinou s pletivnou nebo vláknitou stélkou a rozmnožují se dělením, rozpadem stélky, nepohyblivými výtrusy nebo složitým oogamickým rozmnožováním.
Jejich asimilát je průduchový škrob – pektiny – výroba agaru, z něhož se vyrábí rosol.
Zástupce : Rosolenka, Žabí vlas – potěrka žabí símě
2. Hnědé řasy (Chromophyta)
Jejich kombinace chlorofylu je A+C , ale obsahují ještě různé karoteny a fukoxantiny, které způsobují hnědé zabarvení. Jsou sladkovodní, ale i mořské.
I. Rozsivky
Nejpočetnější skupina hnědých řas, které žijí jednotlivě nebo v koloniích, ve všech typech vod. Mají kokální stélku a dvojdílné křemičité schránky, které jsou jako dno a víko krabičky. Rozmnožují se dělením, mitózou, obě skořápky se oddělí a jedna se pak doplní, je menší.
Po odumření vytvářejí rozsivkové bahno.
Zástupci : Diatoma
II. Zlativky
Jsou to řasy, které mají bičíkatou nebo měňavkovitou stélku. Nacházejí se v planktonu čistých sladkých vodách a způsobují jejich znečištění.
Zástupce : Dinobyon
III. Chaluhy
Evolučně nejpokročilejší větev hnědých řas žijící v mořích. Mají mnohobuněčnou, trichální nebo pletivovou stélku často obrovských rozměrů ( až 60 m). Stélka se rozděluje na rhizoidy (přích. Vlákna), fyloidy (lístky) a kaloid (lodyžka).
Rozmnožují se rozpadem stélky, nepohlavně zoosporami nebo pohlavně. Využívají se jako potravina, ale i jako hnojivo a palivo. Je to surovina k výrobě jódu.
Zástupce : Sargas, Chaluha bublinatá