Hormonální regulace člověka
Hypofýza
neboli podvěsek mozkový je důležitý orgán uložený na bázi lebky. Je spojena s hypotalamem a skládá se ze dvou částí, které se od sebe liší nejen funkcí, ale i vzhledem. Je to adenohypofýza, neboli přední lalok hypofýzy a zadní lalok hypofýzy – neurohypofýza.
d) Přední lalok hypofýzy – tento lalok vylučuje šest základních hormonů. Činnost adenohypofýzy je řízena z hypotalamu, který neřídí její činnost prostřednictvím nervových drah, ale pomocí regulačních hormonů, které jsou přenášeny krví. Tyto RH jsou vytvářeny přímo v hypotalamu a jejich fcí je zvyšování nebo snižování hormonů produkovaných právě adenohypofýzou.
– Somatotropin – je to růstový hormon, který stimuluje syntézu bílkovin a růst dlouhých kostí v epifýzách. Nadbytek způsobuje gigantismus, nedostatek nanismus.
– prolaktin – stimuluje růst mléčné žlázy a po porodu zahajuje a udržuje tvorbu mléka.
Další hormony ovlivňují činnost jiných endokrinních žláz.:
– Kortikotropin – stimuluje syntézu a vylučování kortizolu, hormonu kůry nadledvin.
– Tyrotropin – řídí činnost štítné žlázy.
– Folitropin – u žen podporuje růst folikulů a tvorbu estrogenu, u mužů spermatogenezi.
– Lutropin – spolu s FSH podporuje růst folikulů, ve zralých folikulech vyvolává ovulaci a tvorbu žlutého tělíska, které produkuje progesteron a estrogeny. U mužů působí na buňky varlete, které tvoří testosteron.
e) Zadní lalok hypofýzy – z tohoto laloku jsou do krve vylučovány pouze dva hormony, a sice:
– antidiuretický hormon – ADH , jehož cílovým orgánem je ledvina a stěny sběracích kanálků. Zvyšuje jejich propustnost pro vodu, a tím se vlastně zvýší vstřebávání vody, a tak hormon působí proti vylučování vody moči.
– oxytocin – tento hormon na konci těhotenství podněcuje stahy hladkých svalů dělohy a urychluje tak porod. Při kojení vyvolává stahy hladkého svalstva kolem mlékovodů.