Ptáci, stavba těla, systém
6) ptáci, stavba těla, systém
Jedná se o třídu živočichů, která je přizpůsobena pohybu ve vzduchu. Je zde asi 9000 druhů. Jsou to teplokrevní živočichové, kteří mají vysoký metabolický výkon. Osidlují celý svět a jsou to evolučně nejmladší živočichové, kteří se vyvinuli z druhohorních plazů. Mají aerodynamický tvar těla. Jejich krevní oběh je oddělen na malý a velký. Jsou blanatí, snášejí vejce a pečují o potomstvo.
Společně s plazi mají suchou kůži a monokondylní lebku s 1 kloubem, která dovoluje velkou pohyblivost. Mají zdokonalené plazí ledviny, snášejí stejně jako oni vajíčka. Stejně jako savci mají regulovanou tělesnou teplotu, čtyřdílné srdce a dokonalou stavbu těla.
Jejich přední končetiny jsou přeměněny v křídla, mají peří a zvětšený koncový mozek. Jejich velikost je také různá, pohybuje se od 5cm a 1,5 g (kolibřík) až po 2m a 100 kg (Pštros). Největší rozpětí má Albatros (3,5m).
Charakteristika
Kůže
Je suchá bez žláz, výjimka je kostrční žláza u vodních ptáků, která produkuje tuk, kterým oni mažou peří, aby nepromokalo. Peří rozlišujeme na obrysové (brk, osten a prapor) a prachové, které zajišťuje tepelnou ochranu a izolaci.
Výměnu peří, k níž dochází 2x za rok označujeme jako pelichání a dochází k ní v době páření (svatební šat) a pak na zimu (zimní šat).
Kostra
Je pneumatizovaná (mají duté a odlehčené vyplněné výběžky plicních vaků) , lehká (redukce ocasní části páteře) a pevná (srůst na lebce, křížová a hrudní oblast). Na lebce jsou čelisti protažené v zobák, který je bezzubý a je krytý rohovinou. Mají 9-23 krčních obratlů, které zajišťují vysokou pohyblivost krku. Dále pokračují hrudní, bederní, křížové a kostrční obratle, které srůstají s pánví ve hřbetní štít. Zpředu je hřeben, na který se upínají létací svaly. Přední končetiny jsou přeměněny na křídla a dochází zde k redukci některých kostí. Zadní končetiny jsou kráčivé, mají krátké stehno, které je ukryté v těle. Mají silnou holeň a běhák pokrytý šupinami. Na prstech jsou drápy nebo veslovací blány.