Oběhová soustava člověka, stavba srdce, řízení
8) oběhová soustava člověka, stavba srdce, řízení
Oběhová soustava
Funkcí oběhové soustavy je zajišťovat oběh krve, neboť krev může plnit fci jen tehdy, pokud se pohybuje. Síla, která způsobuje pohyb krve, je u obratlovců vytvářena stahy srdce. Krev se pohybuje cévami v uzavřené soustavě.
U člověka, savců a ptáků existují dva uzavřené okruhy. Oba začínají a končí v srdci. Rozdělujeme malý plicní a velký tělní oběh.
Cévy
Tepny (Arterie)
Stěny tepen jsou velmi silné a jsou tvořeny 3 vrstvami – vnitřním endotelem, střední vrstva je složena z velmi silného vaziva a hladkým svalstvem a vnější vrstva je vazivová. Prochází jimi okysličená krev od srdce, jediná výjimka je plicní céva – plicnice.
Žíly (Veny)
Prochází jimi odkysličená krev směrem k srdci, opět je zde výjimka – plicní žíla – z každé plíce vycházejí dvě. Žíly mají mnohem slabší stěnu, protože nemusejí odolávat tak velkému tlaku jako tepny. Na dolních končetinách můžeme najít kapsičkovité chlopně, které napomáhají usměrňovat tok krve. Proud krve z nohou podporuje také podtlak v hrudní oblasti, který krev jako by saje nahoru a dále je zde stahování doprovodných hladkých svalů.
Vlásečnice (kapiláry)
Jedná se o tenké cévy, jejichž stěna je složena z endotelu, aby jimi mohly prostoupit živiny a důležité látky. Jejich četnost je vysoká – asi 40 na cm2 . Jejich velikost se pohybuje kolem mm.