Hormonální regulace člověka
Nadledviny
Jsou to párové endokrinní žlázy uložené na horním pólu ledvin a rozlišujeme u nich dvě části a sice kůru a dřeň, které se liší jak původem, tak stavbou.
a) kůra – syntetizují se zde dva druhy hormonů
– glukokortikoidy – nejvýznamnější je kortizol, který přispívá k udržování hladiny glukózy v krvi. Glukokortikoidy mohou mít významné léčebné účinky třeba u léčby zánětů. Ve vyšších dávkách snižují imunobiologické reakce, čehož se využívá jak při transplantacích, tak při alergiích.
– mineralokortikoidy – hlavním hormonem je aldosteron, který řídí hospodaření organismu s vodou, protože zpětně vstřebává sodík a vylučuje hořčík.
– androgeny a estrogeny
b) dřeň – původem patří k vegetativní nervové soustavě. Vytvářejí se zde dva hormony – adrenalin a noradrenalin, které působí na celou řadu orgánů (kardiovaskulární systém, hladké svalstvo útrobních orgánů, CNS). Je stimulována srdeční činnost, zvyšuje se rychlost a síla srdečního stahu, v kosterních svalech dochází k rozšíření cév, zatímco třeba u střev dojde k jejich zúžení. Adrenalin připravuje tělo na zátěž jak po stránce fyzické, tak metabolické. Vylučování hormonů je ovládáno sympatikem, narozdíl od kůry nadledvin, která je řízena hormonálně.
Slinivka
pankreatická funkce a také hormonální funkce, jsou zde Langerhansovy ostrůvky, což jsou roztroušená místečka, ve kterých tzv. β-buňky produkují inzulin.
Inzulin – hormon, který hlídá hladinu cukrů a bílkovin a také vlastně jejich vstup do buněk, které pak mohou cukry využít. Pokud je však málo inzulinu, tak se glukóza hromadí v krvi a pak se může dostat i do moči.
Cukrovka, která se projevuje unavitelností, žízní, opruzeninami.
Rozlišujeme dva typy diabetu :
– diabetes 1. typu, což je nemoc způsobená genetickou poruchou, kdy nedochází k tvorbě inzulinu.
– diabetes 2. typu, tzv. stařecká cukrovka. Inzulinu je sice dostatek, ale buňky už na něj nereagují. Je to způsobené přejídáním a obezitou.