Hormonální regulace člověka
Štítná žláza
tato žláza se sestává ze dvou laloků uložených po obou stranách štítné chrupavky hrtanu. Z fylogenetického hlediska je to nejstarší žláza s vnitřní sekrecí u obratlovců. Jejími hormony jsou tyroxin a trijodtyroxin, které obsahují vázaný jód.
U dospělého člověka ovlivňují metabolismus a zvyšují účinnost jiných hormonů (adrenalin). Obecně známým projevem poruchy štítné žlázy je struma(vole), které vzniká při nedostatku jódu v potravě.
Při nedostatečné činnosti štítné žlázy dochází ke snížení tepové frekvence a dechu, ale hlavně ke snížení látkové přeměny, tělesné teploty, hlas je hrubý, řeč pomalá, myšlení a paměť jsou také špatné. Těžko se snáší chlad. Toto onemocnění se nazývá hypotyreóza.
Naopak nadměrnou činností štítné žlázy může dojít k hypertyreóze, která se projevuje zvýšeným hubnutím, nápadně zvýšenou chutí k jídlu, pocením, zrychlením srdečního tepu. Způsobuje se také zvýšenou dráždivostí nervové soustavy, neklidem, úzkostí a emocionálním labilitou. Vysoký bazální metabolismus a zvýšená produkce tepla se projevuje špatným snášením tepla.
Štítná žláza také produkuje kalcitonin, který snižuje hladinu vápníku v krvi.
Příštítná tělíska
Jsou čtyři malé útvary na zadní straně laloků štítné žlázy. Vytvářejí parathormon, který napomáhá uvolňovat z kostí vápník a fosfor, a tak udržují jejich stálou hodnotu v krvi. Při nedostatku tohoto hormonu v krvi dochází ke snížení vápníku v krvi, což vede ke zvýšené nervosvalové dráždivosti a až ke křečím.