Opěrná a pohybová soustava člověka
Lebka
Složení ze 22 kostí, většina z nich je plochá. Zpočátku jsou spojeny vazivem, později švem. jediná pohybliv kost je dolní čelist.
1) mozková část lebky – lební klenba, která se skládá z k. čelní, která dává podklad čelu a vybíhá ho nahoru. Ve spodní části tvoří strop očnicí. Dále jsou zde 2 kosti spánkové, ze šupiny, která směřuje nahoru. Směrem dopředu zase směřuje výběžek lícní, který se pak spojuje v jařmový oblouk. Pod lícním výběžkem je otvor pro zvukovod a vedle je jamka pro čelistní kloub. Kost skalní tvoří obal pro vnitřní ucho. Dále zde najdeme výběžek bradavkový pro zdvihaš hlavy) a bodcový (zavěšení jazylky). 2x k. temenní – nejvyšší místo lebky; týlní kost (mohutný otvor pro míchu, 2 hrboly týlní pro spojení s atlasem); k. čichová – zevnitř je vidět dírkovaná ploténka.
2) spodina lební, najdeme zde opět čichovou kost; kost klínová, která prochází z jedné strany lebky na druhou (skrze spodinu lební), uprostřed najdeme turecké sedlo, kde je uložena hypofýza.
3) obličejová část – 2x k. nosní, 2x k. slzní – v očnicích, je zde kanálek; 2x k. lícní, která tvoří výčnělky obličeje. Udávají šířku obličeje. Jařmový oblouk. Jsou zde i horní čelisti, vzniklé srůstem dvou kostí; dolní čelist, v horní část patrový výběžek, dále čelistní kloub a korunový výběžek, na nějž se upínají žvýkací svaly. Vedlejší dutiny nosní – vznik po narození vchlipováním sliznice do stran a jsou zde pro odlehčení lebky.