Opěrná a pohybová soustava člověka
16) opěrná a pohybová soustava člověka
Kosterní soustava má opšrnou fci těla a jedná se o vnitřní kostru (endoskelet). Její další fcí je pohyb těla, prootže jsou na ní upnuty svaly, jsou chráněny vnitřní orgány a slouží také k tvorbě krve.
Vzniká z mezodermu a je tvořena pojivy. V pojivových tkáních vytvářejí tkáňové buňky značné množství mezibuněčné hmoty. Ta se skládá z amorfní hmoty a vláken. Vlákna jsou pružná, tvořená elastinem nebo velmi pevná, tvořená kolagenem. Jsou to proteiny. Podle povahy mezibuněčné hmoty dělíme pojiva na vazivovou tkáň, která je měkká, na chrupavčitou tkáň, která je dosti tuhá a na pevné kosti.
Kosti
Typy kostí
– dlouhé (pažní, vřetenní, loketní, stehenní, holení, lýtková, ..)
– krátké (záprstní, zánártní)
– ploché (lebeční, pánevní, hrudní, klíční..)
– nepravidelné (obratle)
Okostice je na povrchu kosti a je protkána cévami a nervy. Z ní roste kost do šířky.
Kosti jsou zesíleny ve směru působení tlaku, největšího zatížení, tahů…
Jejich spojení může být:
– vazivové – švy na lebce
– chrupavkou – stydká kost, spojení žeber s hrudníkem, nos, ucho..
– srůst – lebeční kosti, pánev, křížová kost
– kloubní spojení
Osová kostra
Osová kostra je tvořena páteří, která je složena z obratlů (vertebra). Člověk má 32-34 obratlů , protože v obloukové kostře může dojít ke srůstu 3-5 obratlů.
Krční páteř
Nese zátěž hlavy, je tvořen malým tělem, které má po stranách otvory. Najdeme zde také rozvidlený trn, výběžek. První dva obratle jsou atlas (nosič), který nemá tělo, ale má dva panely pro lebeční hrboly. Druhým obratlem je axis (čepovec), který má navíc zub. Je to bývalé tělo atlasu a okolo něj se točí lebka.