Mnohobuněčný organismus ( pletiva, tkáně )
Svalová tkáň
Umožňuje pohyb organismu a tvoří stěny vnitřních orgánů. Je tvořena svalovými buňkami (myocyty), které mají tu vlastnost, že se při podráždění stahují. Stah je zajištěn stažitelnými vlákny (myofibrily).
Tkáň dělíme na:
– hladkou – je složena z protáhlých, většinou vřetenovitých jednojaderných buněk, u obratlovců tvoří vnitřní stěny orgánů (vény, střeva) a je ovládána vegetativními nervy.
– Příčně pruhovanou – složena z mnohojaderných vláken, která jsou obalena vazivem a tvoří sval. Obaly jsou prostoupeny cévami a nervy. Tato tkáň zajišťuje pohyb a je ovlivňována mozkomíšními nervy .
– Srdeční tkáń je složena z jednojaderných úseků propojených šikmými přepážkami, tvoří srdce a je ovládána vegetativními nervy, není řízena vůlí a její aktivita je stálá a rytmická
Nervová tkáň
Nervová tkáń zajišťuje příjem a vedení vzruchu a tvoří nervovou soustavu, která je kontrolním a koordinačním mechanismem organismů. Je tvořena :
– neurony, což jsou hlavní nervové buňky složené z těla a jednoho výběžku neuritu, který vede vzruch ven a z mnoha kratších dendritů, vedoucích podráždění do buňky.
– Gangliové buňky jsou bˇ pomocné a mají ochrannou, opornou a výživnou fci.
Nervová tkáň je dále složena ze šedé a bílé hmoty. Spojení označujeme jako synapsi.