Opěrná a pohybová soustava člověka
Kostra končetin
Kostra je složena vždy z volné končetiny a pletence. Paže je připojena pletencem lopatkovým, který je tvořen lopatkou a klíční kostí, která klouže po zadní straně žeber. V zevním rohu je jamka pro ramenní kloub. Volná ruka je tvořena kostí pažní, která začíná kulatou hlavicí. Dole je loketní kloub a po palcové straně najdeme vřetenní k., po malíkové straně loketní. Ruka je tvořena zápěstím, kde najdeme 2 řady po 4 kůstkách; záprstím a články prstů.
Dolní končetina začíná v pánvi, kde je jamka pro kyčelní kloub. Lopata kosti kyčelní se napojuje na křížovou kost. Další části pánve jsou sedací a stydká kost.
Muži mají pánev užší.
Volná končetina začíná stehenní kostí, která se v dolní části rozšiřuje v kolenní kloub, kde uprostřed najdeme čéšku (patellu), která vznikla zkostnatěním chrupavky. Pak navazuje bércová a holenní kost. Dole se opět rozšiřuje spojení s nohou a vytváří se vnitřní spojení (vnitřní kotník). Kost lýtková je napojena na holenní kost a ta zase tvoří vnější kotník. Dole najdeme plošky na spojení s dalšími kostmi jako jsou zánártní kůstky, kterých je 7. Nejmohutnější je kost patní, na níž se upíná achilovka. Klenba je tovřena kostí hlezení, 5 nárními kostmi, které tvoří přední část chodidla a tak i příčnou klenbu. Pak je tam 14 článků prstů.
Pohlavní rozdíly na kostře :
– žena má širší pánev
– čelo je méně skloněné a u mužů jsou větší nadočnicové oblouky
– ženy mají jemnější výběžky pro uchycení svalů
Nemoci
Osteoporóza – řídnutí kostí
Artróza – choroba kloubů, tvorba různých výběžků (genetické)
Dna – špatným metabolismem se ukládají v kloubech soli.