Mechorosty, kapraďorosty, nahosemenné rostliny
23) mechorosty, kapraďorosty, nahosemenné rostliny
Vyšší rostliny
Jedná se o eukaryotické mnohobuněčné organismy, u nichž jsou rozlišená a specializovaná pletiva. Jsou to autotrofní (fotosyntetizující), většinou zelené organismy s chlorofylem A+B.
Jejich zásobní látkou je škrob a buněčná stěna je tvořena celulózou.
Vývojově pozvolna přešly na souš, vznikla vodivá pletiva, cévní svazky, které se rozdělily na část lýkovou a dřevnatou. Potom také vznikla soustava krycích pletiv s průduchy. Rozmnožování probíhá zpočátku metagenezí – gametofytem (ten potřebuje k rozmnožování vodu) ke sporofytu, který rostoucím vývojovým postupem převažuje.
Oddělení : Rhyniophyta
Vznikají na přelomu starších a mladších prvohor, rozmnožování izomorfní metagenezí. Dávají vznik dalším suchozemským, vyšším rostlinám.
Oddělení : Mechorosty ( Bryophyta)
Jedná se o jednodušší výtrusné zelené rostliny, u kterých převažuje gametofyt.
Mají nedokonalá, až potlačená pletiva, což jim nedovoluje větší vzrůst. Jednodušší mechorosty mají lupenitou stélku, ty vyspělejší mají stélku rozlišenou na rhizoidy, kauloidy a fyloidy – gametofyt a ještě sporofyt – štět s tobolkou.
Rozmnožování
I. rodozměna – Z haploidního výtrusu vznikne prvoklíček, z toho vyroste mechová rostlina, která nese samčí i samičí pohl. ústrojí :
– Pelatky ( antheridia) – spermatozoid
– Zárodečník (archegonium) – vaječná buňka
Z jejich haploidních gamet vznikne diploidní zygota, z níž vyroste štět s tobolkou a v ní vznikne výtrusorodé pletivo a z něj pak redukčním dělením (meióza) výtrusy. PO dozrání výtrusů sporofyt odumírá.
II. vegetativní rozmnožování – díky úlomkům mechové rostlinky